U Brožků

Velbloudí cesta

Název cesty vznikl snad proto, že obchází dokola svahy obou hrbů Žalého. Z centrálního parkoviště budeme stoupat po místní komunikaci (červená) ke škole, zabočíme vpravo kolem Barky a dále přes lyžařský vlek HSK lesem dojdeme ke Zlaté Vyhlídce. Po hlavní silnici dojdeme k hotelu Diana, na malém hřiště zabočíme vlevo na lesní cestu a kolem Abrožova pramene dojdeme k Mejvaldově boudě. Cesta se stáčí nad Herlíkovice, přetíná trasu sedačkové lanovky a sjezdovky. Vpravo pod námi hučí Labe, za ním jsou domky Herlíkovic s pěkným hornickým kostelíkem, patřící českobratrské církvi.

V kamenitém sedle mezi Předním a Zadním Žalým je místo zvané Ve sklepích, tam někde ústila hornická štola. Za chvíli se k naší cestě přidá (žlutá) cesta od Krausového Mlýna a budeme stoupat přes Žalský kozí hřbet. V okolí je mnoho borůvkových trsů, ale pozor, území je oblíbené i pro zmije.

Velbloudí cesta se kříží s Bucharovou cestou a vrací se k Benecku. Kolem hotelu Žaly a Kubát pokračujeme k centrálnímu parkovišti, kde naše cesta začínala.

Délka: 9 km.

Velbloudí cesta
Velbloudí cesta
 
detail